S tržišta Bosne i Hercegovine u posljednje vrijeme povlači se sve više prehrambenih proizvoda koji mogu ugroziti zdravlje građana. Tako su nedavno zbog moguće prisutnosti stranih tijela povučeni keksi s komadićima čokolade iz Srbije, voda iz Hrvatske u kojoj je službenim kontrolama potvrđena prisutnost crnog taloga na dnu boce, kao i tjestenina bez glutena iz Rumunije, jer je u njoj utvrđena prisutnost nedopuštenih količina mikotoksina deoksinivalenola.
Mora se paziti
S tržišta BiH povučeni su i konzervirani grah iz Italije u kojem je utvrđena prisutnost dijelova miša, proteinski krekeri s chia i lanenim sjemenkama i sjemenkama lana čije su zemlje porijekla Italija i Estonija, a u kojima je utvrđena prisutnost nedeklariranog mliječnog proteina, kao i raževo brašno porijeklom iz Litvanije u kojem je utvrđeno prekoračenje maksimalno dopuštene količine okratoksina A…
Svi ti proizvodi, koji predstavljaju ozbiljan rizik za zdravlje ljudi, povučeni su putem Sistema brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje EU RASFF, čija je kontakt tačka i Agencija za sigurnost hrane BiH.
Marin Bago iz Udruženja za zaštitu potrošača „Futura“, također, upozorava na sve učestalija povlačenja hrane s polica trgovina. Kaže da je sreća što BiH koristi evropski sistem uzbunjivanja, međutim, veliki je problem uvozne hrane iz zemalja koje nisu članice Evropske unije.
– Tu nam je neophodna znatno veća kontrola i idealno bi bilo kada bismo imali laboratorije i obučeni kadar koji bi na licu mjesta kontroliralo uvozne pošiljke hrane, kako bismo, jasno, zaštitili zdravlje građana. Međutim, mi se uglavnom oslanjamo na taj evropski sistem. Upravo bi sigurnost i kvalitet hrane trebali biti prioritet nadležnih službi – govori Bago.
Mliječni proizvodi
Prema podacima koje su Agenciji za sigurnost hrane BiH dostavili laboratoriji za kontrolu hrane iz BiH, tokom protekle godine ukupno je obrađen 55.831 uzorak hrane, a od tog broja neodgovarajuća su bila 3.094 uzorka ili 5,54 posto.
– Na osnovu obrađenih rezultata laboratorijskih analiza na fizičko-hemijske i mikrobiološke parametre, može se zaključiti da je najveći procent neusklađenih uzoraka hrane u odnos na ukupan broj uzoraka bio iz kategorije „Meso i proizvodi od mesa stoke, peradi i divljači“, Mlijeko i mliječni proizvodi“, „Složena jela/gotova jela“ – podaci su Agencije.
762 slučaja obolijevanja
Prema prikupljenim i obrađenim podacima, lani su u BiH registrirana 762 slučaja obolijevanja gdje je hrana potvrđena kao uzrok, odnosno put prijenosa.
– Najčešći uzrok obolijevanja bili su enterocolitis i toxiinfection/Iitoxication alimentaris – naveli su iz Agencije.
Radio Feral/Dnevni avaz